जापानी भाषाका विद्यालयमा अन्तर्राष्ट्रिय विद्यार्थी समस्यामा

 हालै, इन्टरनेट फैलिएपछि इन्टरनेटमा प्रायजसो जानकारी सङ्कलन गर्न सम्भव भएको छ। तर, नेपाल र भियतनामजस्ता मुलुकका युवाले विदेशमा अध्ययन गर्ने बारे जानकारी संकलन गर्दा साथीभाइ र आफन्तमा मुखको शब्द सबैभन्दा बढी छ भन्ने लाग्छ । "जापानमा पैसा कमाउन सजिलो छ" भन्ने विश्वास गर्ने विद्यार्थीहरूको वर्तमान अवस्था, विदेशमा अध्ययन गर्न पठाउन चाहने ब्रोकरेज कम्पनीहरू, घट्दो बर्थरेटका कारण विद्यार्थीहरूलाई सुरक्षित गर्न चाहने विद्यालयहरू र जापानी भाषाका स्कूलहरूलाई हामी परिचय गराउनेछौं।

जापानी भाषा स्कुलका धेरै अन्तर्राष्ट्रिय विद्यार्थीहरू विदेशमा अध्ययन गर्न पैसा नभए पनि जापानमा काम गरेर सजिलै पैसा कमाउन सकिन्छ भन्ने सोचाइ राख्छन्। साँच्चै भन्ने हो भने, यसको उद्देश्य ऋण चुक्ता गर्नु र परिवारलाई पैसा पठाउनु हो। यसो हुनुको कारण के हो भने, जापान आउनको लागि तिनीहरूसित पर्याप्त पैसा नभएकोले तिनीहरू ऋणमा डुबेका छन्। जापान जाने हो भने पैसा कमाउन सक्छु भन्ने सोचेर ऋण दिन्छु । विद्यार्थी भिसाको लागि आवेदन गर्दा तपाईलाई कम्तिमा २ लाख येनको निक्षेप सन्तुलन र जापानी भाषा प्रवीधीको निश्चित स्तरको निक्षेप सन्तुलन सहितको आयको प्रमाणपत्र चाहिनेछ । तथापि, तपाईं धनी नभएसम्म यी आवश्यकताहरू पूरा गर्न गाह्रो हुन्छ। त्यसैले विदेशमा गरिएको अध्ययन एजेन्सीलाई बैंक वा प्रशासनिक एजेन्सीको रेखदेख गर्ने व्यक्तिलाई घूस दिन र भिसाको लागि आवेदन दिन सकिने कागजातहरू बनाउन आग्रह गर्नुहोस्। तसर्थ जापानमा अध्ययन गर्ने निर्णय गर्नुभयो भने विदेशमा अध्ययन गर्ने निकायको सहयोग जरुरी छ ।

सामान्यतया, अध्ययन खर्चको लागि ऋणमा भर पर्ने विदेशीहरूलाई जापानी सरकारले विद्यार्थी भिसा जारी गर्दैन। तर, हामीले यो सिद्धान्त लाई पालना गर्ने हो भने वास्तविकता के हो भने अन्तर्राष्ट्रिय विद्यार्थीको संख्या बढ्दैन । त्यसैले हामी आँखा चिम्लिरहेका छौं । पहिलो वर्ष ट्युसन शुल्क र विदेशमा अध्ययन गर्ने निकायको शुल्क मा परिणत गर्दा करिब १५ लाख येन विदेशमा अध्ययन का लागि खर्च हुनेछ । तैपनि, भविष्यको बारेमा सोच्दै, जापानमा आंशिक समय काम गर्दा ट्युसन र जीवन खर्च कमाउन सक्ने आशामा ऋण लिएर जापान आउँछु।

वास्तविकता बेग्लै छ । तपाईंले जे पाउनुहुन्छ, त्यो दलाल कम्पनी र जापानी भाषाको स्कूल हो। आफ्नो सपना विस्तार गर्दै जापान आए पनि जापानी भाषा बोल्न नसक्ने विद्यार्थी हरु धेरै छन् । यसो हुनुको कारण के हो भने, तिनीहरूले ऋण र जीवन खर्च बेहोर्न े प्रयास गर्दा सिकेर जीवन सुरु गर्छन्। फलस्वरूप, दिनभरि म थकित हुन्छु र पढाइमा ध्यान दिन सक्दिनँ। पार्ट-टाइम काममा व्यस्त भएको समयमा मेरो जापानी भाषामा उन्नति गर्न गाह्रो छ।

अहिलेको अवस्था के हो भने, जापानीहरूले काम गर्न नचाहने श्रम अभाव भएका उद्योगहरूमा पार्टटाइम धेरै काम छन्। जस्तै, कम तलब भएका सुविधा पसलहरू र कडा परिश्रम गर्ने कारखानाहरू। दैनिक २४ घण्टा सञ्चालन हुने धेरै साइट छन् । राति अबेरदेखि बिहानसम्म काम गर्छन् । सो स्थानमा जापानी कर्मचारी कमै छन् । जापानिज पनि एउटा नाकाबन्दी भएकाले धेरै अन्तर्राष्ट्रिय विद्यार्थीहरु छन् जसले जापानिज पढ्न नसके पनि सरसफाई र म्यानुअल मजदुर रोज्छन् ।

कानुनअनुसार अन्तरराष्ट्रिय विद्यार्थीहरूका लागि पार्ट-टाइम जागिर प्रति हप्ता २८ घण्टामात्र सीमित हुन्छ। तथापि, यसो गर्नुभयो भने तपाईंले ऋण चुक्ता गर्न सक्नुहुनेछैन। अन्तरराष्ट्रिय विद्यार्थीहरूलाई भाडामा लिने पार्ट-टाइम जागिर प्रहरी अधिकारीहरूको अधीनमा छ, त्यसैले हामी त्यसको सीमा पूरा गर्नेछौं। तसर्थ, अन्तरराष्ट्रिय विद्यार्थीहरूले पार्ट-टाइम काम गर्छन्। अवैध रोजगारी पत्ता लागे पनि अन्तर्राष्ट्रिय विद्यार्थीलाई मात्र अपराधको आरोप लाग्नेछ । त्यसैले कम्पनीहरुले पनि आँखा चिम्लिरहेका छन् । वास्तविकता के हो भने, अन्तर्राष्ट्रिय विद्यार्थीहरू ले दोश्रो बर्षसम्म जिवन खर्च र ट्युसन कमाउन निदाएको बेलामा पार्ट टाइम काम गर्छन्। आफ्नो पढाईमा आफुलाई समर्पित गर्ने समय पनि छैन। ऋण तिर्न समेत गाह्रो छ।

ब्रोकरेज कम्पनी र चिनेजानेका व्यक्तिमार्फत आम्दानी दाखिला नगरी पार्टटाइम काम गर्दा ठीक हुन्छ भन्ने सोचाइ राख्ने धेरै अन्तर्राष्ट्रिय विद्यार्थी छन् जस्तो देखिन्छ। तथापि, यो कानुन विपरीत भएकोले आय घोषणा नगर्ने पार्ट-टाइम जागिर पाइँदैन।

सपना बोकेर जापानमा अध्ययन गर्न आएको हुँ । तर, ऋण लिएर घर फर्कने अन्तर्राष्ट्रिय विद्यार्थी धेरै छन् । स्नातक पछि जापानमा जागिर पाउन चाहनुहुन्छ भने जापानी भाषा प्रविधी परीक्षण स्तर 2 (N2) पास गर्न आवश्यक छ। तर दैनिक अन्तर्राष्ट्रिय विद्यार्थीहरू जो पार्ट-टाइम जागिरमा व्यस्त छन् र जापानी सिक्न कठिनाइ छ, जापानी भाषा प्रविधी परीक्षण स्तर 2 पास नगरी आफ्नो देश फर्कनेछन्। घट्दो बर्थरेटका कारण र विद्यार्थीको संख्या घट्दो क्रममा रहेकाकारण विदेशी कामदारलाई स्वीकृति दिने विद्यालय तथा कम्पनीको संख्या बढ्दै गएको भए पनि अहिलेको अवस्था भने हामीले राम्रोसँग मिलाउन नसकेको अवस्था छ ।

थुप्रै अन्तरराष्ट्रिय विद्यार्थीहरू ऋण चुक्ता नगरी आफ्नो देश फर्कन्छन् वा उच्च शिक्षा हासिल गर्न पैसा छैन। त्यसैले, यो समस्याबाट बाहिर निस्कने उपाय भनेको वर्क भिसामा स्विच गर्नु हो। यदि तपाईँले काम गर्ने भिसामा स्विच गर्नुभयो भने, तपाईँले हरेक महिना भुक्तानी प्राप्त गर्न सक्नुहुन्छ। ट्युसन तिर्नु पर्दैन । यदि तपाई विद्यालय जाने स्थानमा रोजगारशुल्क तिर्न चाहनुहुन्न भने तपाईले जागिर पाउनुको विकल्प छैन ।

मेरो विचारमा जापानी विद्यालयबाट सिधै रोजगारी पाउन नसके धेरै अन्तर्राष्ट्रिय विद्यार्थीहरु छन् भन्ने लाग्छ । यो कुरा साँचो हो कि कुनै-कुनै जापानी भाषाको योग्यता, शैक्षिक पृष्ठभूमि र योग्यताहरू चाहिन्छ।

यो पृष्ठले पनि विस्तृत विवरण दिन्छ।

दुई मुख्य कार्य भिसाहरू छन्। हामी प्रत्येकको आवश् यकता, फाइदा र बेफाइदाबारे बताउनेछौं ।

१. विशिष्ट सीप

जापानी कम्पनीहरुको श्रम अभावका कारण भर्खरै स्थापना भएको आवासको अवस्था यस्तो छ । अकुशल श्रम अनुमति दिने आवासको स्थितिले गर्दा लागू गर्न बाधा कम छ। जापानमा केही पैसा बचत गर्न र घर फर्कन चाहनेहरूका लागि यो एकदम सही भिसा हो।

आवश्यकता

१ जापानी भाषा प्रविणता परीक्षण (JLPT) तह ४ (N4) वा सो भन्दा माथिको आवश्यक पर्दछ ।

२ विशिष्ट कौशल परीक्षण पास गर्नुहोस्

तपाईँले प्रविष्ट गर्न चाहेको क्षेत्रमा निर्दिष्ट कौशल परीक्षण पास गर्नु आवश्यक हुन्छ । साथै, यदि तपाईंले कम्पनी खोज्नुभयो र जागिरको प्रस्ताव पाउनुभयो भने भिसाको लागि आवेदन दिन सक्नुहुन्छ।

हामी विशेषताहरू परिचय गर्नेछौं

कुनै खास सीपको एउटा प्रमुख पक्ष के हो भने, तिनीहरूले साधारण श्रमलगायत विभिन्न किसिमका कामहरू गर्न सक्छन्।

तपाईले काम गर्न सक्ने कामहरु यस प्रकार छन् ।

● नर्सिङ हेरचाह ● भवन सफा गर्ने● उपकरण र टूलीङ उद्योग● औद्योगिक मशीनरी विनिर्माण उद्योग● विद्युतीय, इलेक्ट्रोनिक, र सूचनासँग सम्बन्धित उद्योग● निर्माण उद्योग● जहाज निर्माण र समुद्री उद्योग● वाहन मर्मत उद्योग● उड्डयन उद्योग● Lodging उद्योग● कृषि● मत्स्य पालन● खाद्य तथा पेय पदार्थ विनिर्माण उद्योग● रेस्टुरेन्ट उद्योग

बस्ने अवधिको माथिल्लो सीमा जम्मा ५ वर्ष रहेको छ ।

सैद्धान्तिक कुरा के हो भने, तपाईं आफ्नो परिवारलाई आफ्नो ढोकामा ल्याउन सक्नुहुन्न।

२. प्राविधिक, मानविकी, अन्तर्राष्ट्रिय मामिला

यो अकुशल श्रम लाई अनुमति नदिने आवासको स्थिति हो।

आवश्यकता विश्वविद्यालय स्नातक वा व्यावसायिक विद्यालय स्नातक वा माथि को हो।

यसबाहेक, जापानीहरूको पारिश्रमिक बराबर वा त्योभन्दा बढी हुनु आवश्यक छ।

मुख्य काम हो

बिक्री, फाइनान्स, मानव संसाधन, सामान्य कार्य, योजना, अन्तक्रण र अनुवाद, भाषा शिक्षक, डिजाइनर, सिस्टम इन्जिनियर, प्रोग्रामर, डिजाइन, उत्पादन प्रविधि आदि ।

कुनै खास सीपभन्दा दुइटा प्रमुख भिन् नता छन् ।

कसैले पारिवारिक भिसाको लागि आवेदन दिन सक्छ। दोस्रो हो, त्यहाँ बस्ने अवधि को विस्तारमा कुनै प्रतिबन्ध छैन। तसर्थ, केही मानिसहरू यस भिसामा आकर्षक महसुस गर्छन् र विशिष्ट सीपहरूको प्रतिरोध महसुस गर्छन्।

अन्तमा

 तपाईहरु मध्ये जापानमा रहेकाहरुका लागि, तपाईको देशमा ऋण लिने सपनाको देश, मलाई लाग्छ तपाईको इच्छा अनुसार नजाने धेरै कुराहरु छन् । सही जानकारी जम्मा गरेर कुनै कोर्सको निर्णय गर्नु राम्रो हो। यसो गर्न मैले लामो समयदेखि जापानमा बसोबास गर्दै आएका स्कूलका शिक्षक तथा वरिष्ठ व्यक्तिहरूबाट सल्लाह पाउन सक्छु र सही निर्णय गर्न सक्छु जस्तो लाग्छ। जापानमा जागिर पाउन तपाईंलाई मदत गर्ने थुप्रै कम्पनीहरू पनि छन्। आफू वरपरका मानिसहरू र भर्ती निकायहरूमा भर परेर तपाईं जागिर खोज्न सक्नुहुन्छ। राम्रो भाग्य.

コメント

タイトルとURLをコピーしました